svadobny napadovac

10 základných otázok, ktoré si treba položiť pri plánovaní svadby

svadobny planovac

S plánovaním svadby prichádza niekoľko (desiatok 🙂 ) otázok, ktoré si je potrebné zodpovedať predtým ako sa do plánovačiek pustíte milé nevestičky. Pripravila som pre Váš celú kopu takýchto otázok, aby bolo od čoho sa odpichnúť – preto rozmýšľajte, uvažujte, kontemplujte a najmä sa uvoľnite, a popusť te uzdu svoje fantázii.

Chcela som Vás trošku potešiť nevestičky moje, tak som Vám pripravila dve malé pomôcky, aby som Vám trošku uľahčina plánovanie, chystanie, rozhodovanie sa.

Prvou užitočným pomocníčkom je taký malý svadobný plánovač.  Zíde sa Vám úplne na začiatku keď si budete chcieť utriasť časový plán a mať prehľad a top time-management ( 🙂 ).

Taktiež si môžete zapísať svoje myšlienky do svadobný nápadovač, treba si predsa utriediť troška myšlienky 🙂 Nápadovač je teda mojím druhým darčekom pre Vás. Po prečítaní tohto článku, kde na teba vychrlím triliardu otázok – to budete naozaj potrebovať.

Pripravené?

Jedna otázka je tá najzásadnejšia a na tej sa treba s budúcim manželom dokonale zhodnúť:

1.Aký máme rozpočet? 🙂

svadobny rozpocet

Odtiaľ sa dá krásne posunúť na otázky dátumu, milovaného ročného obdobia a samotného miesta svadby.

Svadba môže stáť 3000EUR aj 30 000EUR.

Fantázii sa naozaj medze nekladú.

 

2. Ročné obdobie

Jedno z najväčších starostí pri plánovaní svadby je – POČASIE. Na jar fúka, v lete je horko, na jeseň prší a v zime je prekvapivo zima. 🙂 Každé jedno ročné obdobie má svoje výhody a nevýhody. Vždy ale rátajte s nepriaznivým počasím, o to viac budete pripravení 🙂

Ročné obdobie teda veľmi zaváži. Okrem toho, že ovplyvní či budete mať svadbu vonku alebo vo vnútri, vie ovplyvniť aj samotné menu (sezónnosť) a výzdobu (farby, kvetinové variácie).

Alebo si proste stanovíte SVOJ dátum – čísla, ktoré budú pre Vás znamenať najviac na svete a zabudnete vtedy, že je vonku nejaké počasie 🙂

Inak – ak už máte dátum – rozpošlite „save the dates“ 🙂 aby na Vás mysleli.

3. Obrad

Kresťanský alebo klasický obrad? :O  Ak budete mať svadbu v kostole – čaká Vás výber oddávajúceho a účasť na svadobných prípravách. Čo to sme si už popísali v predchádzajúcom blogu 🙂 Netreba zabudnúť na xy byrokratických postupov s tým spojených. Takisto svadba na mestskom úrade má čo to do seba. Nemusí to byť suchopádna úradnícka svadba – videli ste napríklad sobášnu miestnosť v Banskej Štiavnici? :O

Máte možno obľubeného pána farára – bude mať na Vás čas?

4. Štýl alebo téma svadby. Bude to tradičná alebo exotická svadba? Severská alebo netradičná? S

star wars svadba

programom či bez? Star Wars alebo Marvel téma?

Aké farby chcete mať na svadbe? Je s tým spojená nejaka špeciálna príprava? Možno kapela?

Čo teda bude s výzdobou?  Bude v jednej farbe (napr tyrkysová alebo bude kombináciou Vašej obľúbených? 🙂 )

Chcem si výzdobu objednať alebo vyrobiť?

Chcete vyzdobiť aj kostol či obradnú sieň? Čo miesto hostiny – stoly, stoličky, kvety, dekorácie, výzdoba v samotnej miestnosti…a keď už sme na hostine – ako bude vyzerať sedenie v sále?

5. A je to tu. Koho pozvať?

K tejto otázke len v krátkosti  – pozvite yi tých, bez ktorých si Váš deň neviete predstaviť. O to ľahšie sa Vám bude robiť aj zasadací poriadok 🙂

Kto bude svedkom? Budú aj družičky? (čo s ich šatami? :O ) Družbovia?

svadobny planovacČo ak sa svadba koná v inom meste? Kde budú hostia bývať? Veľa párov zvoliť variant hotela s veľkou svadobnou sálou, pretože tam vedia ubytovať hostí a tí to zároveň nemajú ďaleko 🙂 (aj taká svadba na pláži toto poskytuje :D)

Kto budu svedkovia? Chcete aj družičky?

Ešte jednu vec je nevyhnutné si rozmyslieť – chcete mať na svadbe deti?

6. Všade samé šaty, make-up, obleky a obrúčky..

Požičať alebo ušiť na mieru? Šaty pre družičky? Zlato striebro alebo diamany? Popolnočné šaty?

Tak veľa možností a tak málo časuu.. 🙂

7. Program? Tradície? Odobierka?

star wars svadba
star wars svadba

Prvý tanec? Improvizácia alebo tanečná škola? Koľko tancov?

Niečo modré, staré a požičané?

Vymyslíte si vlastný program alebo to necháte na starejšího? Chcete hry? Krájanie torty? Kedy bude čepčenie?

A čo napr. svadobné darčeky – pre svadobných rodičov, pre svedkov či družičky, pre hostí? Čo bude obsahovať výslužka? Vínko alebo pálené? 🙂

8.  Svadobní dodávatelia.

Plánujete svadobné fotenie? Viete, že existuje rande fotenie, fotenie zásnubné a fotenie svadobné? 🙂 (počet fotení závisí od toho ako sa radi fotíte 🙂 ) Zásadná otázka, ktorá nabúra rozpočet je aj Vaša túžba po kamerovom zázname zo svadobného dňa.

Ďalší svadobní dodávatelia: catering,, kameraman, makeup artista, vlasy, krajčírka, floristka, kapela alebo DJ, pekárka

Tlačoviny: pozvánky, menu, menovky, magnetky, svadobné noviny, save the dates (tie môžu byť aj online)

9. Rozlúčka so slobodou 🙂

Alebo decentná party? Keď nie nakloneá šialenej rozlúčke v podobe litrov alkoholu v meste a striptérom ako polnočným prekvapení, tak #bridalshower štýl je to pravé orechové pre teba. Príjemná party s blízkymi spojená s odovzdávaním malých darčekov a hrami.  

10. Zvládnem to celé zorganizovať sama?

Tak toto je úplne adekvátna otázka. Nie každý má toľko času a možností koľko by možno chcel a nie každá nevestička sa vyžíva v chystaní a plánovaní.  🙂 Samozrejme, vždy je možné sa aj rozhodnúť si pomôcť a organizáciu veľkého dňa zveriť napr. aj profesionálnej Družičke.

Áno, môže toho byť veľa.

Môže to celé vzbudzovať možno trošku hrôzu, áno môže sa to zdať unavujúce. Aj také pocity sú normálne 🙂 No pevne verím tomu, že všetko hravo zvládnete.  🙂

Nezabúdajte sa odmeňovať. Uvoľniť sa, nestresovať sa – doprajte si masáž alebo výlet.

relax pri svadbe

Pre inšpirácie tipy a triky naozaj odporúčam sledovať manžetový Instagram.Dajte follow a už neprídete o žiadne novinky zo sveta svadobného.

instagram logo

 

Zdroj pre fotografie v blogu: unsplash.com