Blog

6 najpopulárnejších farieb na vašu svadbu v roku 2023

Plánovanie svadby je plné detailov, ktoré treba zvážiť. V akom ročnom období sa sa má svadba konať, kde si chcete vybrať miesto, aký typ kvetov, aký štýl… Myšlienka plánovania svadby môže byť niekedy skľučujúca a dokonca vyčerpávajúca.

Výber farieb, ktoré chcete pre svoju svadbu, je dobré začať pri zužovaní zoznamu úloh pre ďalšie plánovanie. Aj keď výber farieb pre vašu svadbu môže byť zložitý, nemusí to tak byť! 🙂

Zostavili sme tohto mini sprievodcu so 6 najpopulárnejšími svadobnými farbami na rok 2023, aby sme vám uľahčili rozhodovanie.

Poďme sa teda pozrieť na 6 TOP svadobných farieb na roky 2023 a 2024.

 

1. Smaragdová zelená

zelena trendy farba svadba 2023

Smaragdová zelená je základnou svadobnou farbou, ktorá sa hodí pre všetkyročné obdobia. Výberom smaragdovo zelenej na vašu svadbu teda nemôžete urobiť chybu.

2023 nevesty zvyčajne spájajú smaragdovú zelenú s rôznymi farebnými paletami. Červenoružová, svetlomodrá alebo strieborná sú skvelé farebné kombinácie, ktoré je fajn zvážiť v kombinácii so smaragdovo zelenou.


2. Zemité tónyzemite tony trendy farba svadba 2023

Tieto jemné farebné tóny pozostávajú z ôznych farieb od terakotových pomarančov cez zemitú zelenú až po pálené. Každá zo zemitých farieb má nádych do hneda, takže si predstavte akúkoľvek farbu zeme v kombinácii s trochou hnedej.

Zemité tóny sú skvelé pre každé ročné obdobie, ale obzvlášť dobre sa kombinujú s jesennými mesiacmi, ako sú september a október.


3. Levanduľalevandulova fialova trendy farba svadba 2023

Levanduľa je opäť trendy! Je to úžasná farba, ktorá symbolizuje eleganciu a krásu. Levanduľové svadby sú obľúbené najmä počas jarných a letných mesiacov roka. Či už si vyberiete interiér alebo exteriér, levanduľa určite pekne doplní vaše podujatie.

Ak máte svadbu v levanduľovej farbe, perfektným doplnkom je mať levanduľové kvety na vašej svadbe. Pinterest je skvelým miestom na hľadanie nápadov na svadobné kvety. Vyhľadajte výraz „levanduľové svadobné kvety“ vo vyhľadávacom paneli Pinterest a odhalí vám nekonečnú inšpiráciu plnú levandule.


4. Stará ružová

Tento odtieň ružovej je obľúbenou svadobnou farebnou voľbou medzi nevestami roku 2023. Či už je stará ruža vašou hlavnou farbou alebo doplnkovou farbou, je to skvelá voľba pre nadčasovú a elegantnú svadbu – vyzerá skvele pre všetky ročné obdobia. Nemusíte čakať na ten správny mesiac 🙂 A tužičky buu v tejto farebnej kombinácii vyzerať fenomenálne.


5. Oranžová.oranzova trendy farba svadba 2023

Oranžová je všestranná farba. Populárne odtiene oranžovej sú hrdzavooranžová, výrazná oranžová a koralová. Odtiene oranžovej sa hodia do každého ročného obdobia! Tmavo oranžová je skvelá na jeseň a zimu, výrazná oranžová na jar a koralová na letné mesiace. Ak sa vydávate koncom októbra a uvažujete o svadbe v štýle Halloweenu, oranžová je ideálna farba pre vašu svadbu.


6. Námornická modrá.namornicka modra farba svadba 2023

Námornícka modrá je nádherná farbasa hodí ku každému ročnému obdobiu.

Jarná svadba: námornícka modrá a ružová
Letná svadba: námornícka modrá a žltá
Jesenná svadba: námornícka modrá a zlatá
Zimná svadba: námornícka modrá a bordová


zdroj

Svadobná výstava s láskou k prírode

Kde je tá línia medzi krásou a biznisom v svadbe?

Dá sa robiť svadobný biznis zodpovedne pokiaľ predajci častokrát hrajú na city vystresovanej neveste?

Vedeli ste, že jedna bežná svadba vyprodukuje niekoľko stoviek kilogramov odpadu?

Je to síce jeden krát za život..nechcem nikomu kaziť radosť ani ideály, o toto tu fakt nejde..ale ročne sa na Slovensku zorganizujú tisíce svadieb. A každý pár ten deň chce pochopiteľne tento stráviť čo najkrajšie a najzapamätateľnejšie. No za akú cenu?

Dávať slová svadba a odpad do 1 vety môže byť samovražedné, no som ochotná ten risk vziať na seba ? Pretože verím, že to má zmysel a treba o tom hovoriť.

Svadba nemá byť len biznis, ale radosť. Na oboch stranách pomyselnej barikády predávajúci vs konzument. Pretože aj pri tom najkrajšom dni častokrát skĺzneme do zhonu, zliav, očakávaní a nervov. Nová kolekcia, nový strih, krajšie doplnky, iné farby..čo chceme my, čo chce rodina, čo sa patrí a čo nie.

Preto bude 18.1. v Trnave malá svadobná výstava. Kde spolu spomalíme. So zodpovednými a lokálnymi výrobcami, ktorí to robia so srdcom a dávajú svadobnému dňu naozaj radosť a zmysel. Ukázať, že sa to dá aj inak. Bez rýchlych zliav a kolekcií, lacných doplnkov z ďalekých krajín.
Z každej “oblasti” svadby tu nás nájdeš 1 dodávateľa. Slovenského, poctivého a navyše takého, ktorému záleží na životnom prostredí. Stretneš fantastických ľudí, ktorí milujú svoju prácu a ktorí do svadobného biznisu pridávajú neuveriteľnú hodnotu a srdce.

Spomaľ spolu s nami pri plánovaní. Precíť ten moment, nádych, výdych. Začni si to užívať. Budeš sa vydávať.
Poď s nami nabrať inšpiráciu, nalaď sa na príjemnú atmosféru – naplánuj si s nami svoju jedinečnú handmade svadbu.
Z každej “oblasti” svadby u nás nájdeš 1 dodávateľa. Slovenského, poctivého a navyše takého, ktorému záleží na životnom prostredí. Stretneš fantastických ľudí, ktorí milujú svoju prácu a ktorí do svadobného biznisu pridávajú neuveriteľnú hodnotu a srdce. A budeme aj vyrábať.

 

Čo a kto ťa v túto kúzelnú sobotu čaká?

 

 • Spoznáš skvelú eventovú sálu Victoria Trnava – prvú v Trnave v ktorej môžeme osláviť krásne a výnimočne dni našich životov. Victoria tím si pre Teba pripravil skvelé prekvapenie – sleduj program.
 •  Svadobné šaty aké inde nenájdeš. Všetky modely spája hlavná línia, a tou je použitý prírodný certifikovaný materiál: bio a mierumilovný hodváb, čipky z bio bavlny, taktiež satén z bambusového vlákna, ktorým sú šaty podšité..úžasné že? Yoora studio
 •  Do nevestiných rúk patrí kytica. Očarí ťa kytica lúčnych, sezónnych kvetov od Černuška – potulné prírodné kvetinárstvo s ohľadom na tradíciu a lásku k prírode.
 •  Požičiavanie je nové nakupovanie – čo platí aj pre svadobčanov. Netreba si kupovať hneď nové kúsky, ktoré nám ostanú navždy v skriny – baby zo Šumné ti na svadbu požičajú krásne dizajnérske obleky či šaty v ktorých vyniknú družičky i svadobné mamky.
 •  Svadba blízko prírody – to je Natur Svadba – nie je to len výzdoba, ale i detaily, tlačoviny, pozvánky, značenia..dokonca i pierka z prírodných materiálov, ktoré si budeš môcť spolu s babami z Natur svadba vyrobiť priamo na výstave,
 •  Krásnu výstavu nám prinesie Svadeko krásnu svadobnú stenu, požičia inventár, vyzdobí deň svadobný. A všetko ti to s radosťou predvedie milá nevesta.
 •  Torta a candy bar? Dreamcakescaffe
vegánske prevedenie ochutnáš s Vcakes
 •  Dobré slovenské a kvalitné vínko ti prinesie Hrčka&Benian Winer
 •  Svadobný tanec je dôležitá a krásna súčasť svadby. Preto si zatancujeme s Andrejkou zo Poďme spolu tancovať
 •  Do tanca ti zahrá Peter Letto a Svadobné husle
 • Ručne robené doplnky pre pánov i dámy z dreva ti prinesie • NaDrievku • a neskutočne precízne a dlhé hodiny piplané luxusné náušnice či opasky zo šujtášu a hotvábu ti predstaví Banshee šperky.
 • Celú akciu (i možno tvoju svadbu) nafotí šikovný Tomáš Ryšavý
 • Na evente nájdete taktiež skvelé vychytávky a darčeky pre svadobnčanov od:
Fi-Bee’s wraps – Voskové obaly

 

Ginger handmade

 

Mydlá Tamara

 

Handmade svadba
 •  Svoju handmade svadbu nám predstavii
Veronika z projektu Hravo &

 

Janka Reháková nám porozpráva o tom, ako sa “nezblázniť” zo svadobných príprav
 • Odnesieš si malú spomienku
SELFIEKUTIK.sk Fotokutik na Svadbu,Event,Oslavu
Čaká Ťa teda bohatý program a samozrejme aj milá TOMBOLA.
vstupné je naozaj symbolické: 2EUR ?

 

Prídite sa inšpirovať ?
Vidíme sa.

18.1.2020, Victoria Trnava
fb event:
https://www.facebook.com/events/516508065589414/

Svadba podľa Táničky

Svadba podľa teba je séria rozhovorov s reálnymi nevestičkami. Prezradia Vám čo sa im podarilo, čo až tak nie a prinesú Vám kopec inšpirácie.

Tánička mala nádhernú svadbu. Štýlovú, premakanú do detailov, rozprávkovú – myslím, že Vás očarí tak ako mňa.

Tak poďme na to 🙂

_____________________________________________________________________________

Ahoj nevesta 🙂 Ako sa máš?

Vyborne 🙂

Čo sa ti prvé vybaví keď si spomenieš na svoj veľký deň?

Bolo to super. A pocit, že to už bolo dávno 😀

Ako dlho si túto krásu chystala?

10 mesiacov sme mali na prípravu, ale tak intenzívne sme to riešili asi od januára a svadba bola v júni. Ale najťažší bol asi posledný týždeň. Mala som v pláne, že si všetko nachystám dopredu, aby pár dní pred svadbou nebolo hektických ale žiaľ nedá sa to všetko až tak dopredu, keďže sú veci ktoré treba riešiť tesne pred svadbou. A asi dva týždne pred svadbou sme sa rozhodli, že si budeme robiť výzdobu sami, takže zohnať všetky tie veci, vazičky,výzdobu, objednať kvety zobralo viac času ale mali sme užasnú pomocníčku – kamarátku Macku, ktorá nám zo všetkým pomáhala a aj vďaka nej tá svadba bola užasná. Keď sme vyzdobovali sálu ale aj pri iných veciach nám prišli napomoc aj ostaní kamoši a rodina tak sa to dalo zvládnuť.

Je úplne normálne, že nie vždy všetko v živote nejde hladko. Aj sa ti niečo prihodilo počas príprav na čo možno nerada spomínaš?

Nebolo nič čo by v mne (nás) zanechalo negatívny pocit. Snažila som si všetko nejak rozplánovať a môj manžel sa tiež aktívne zapájal do všetkých príprav, a aj vela vecí vymyslel čo sa týka výzdoby aj programu, takže som to mala o niečo jednoduchšie. Aj v ten svadobný deň to bolo cítiť, že sme sa obaja tešili na to čo sme pre seba a hostí pripravili.

Len nevýhoda svadby, keď ju máte mimo bydliska väčšiny hostí je to že trvá dlhšie ten rozvoz ľudí zo svadby a potom musia dlhšie čakať. Ale tak myslím, že s  tým má skúsenosť veľa neviest, že sa naraz rozhodne 10 ľudí že chce ísť domov.

svadba podla tanicky

A na čo najradšej spomínaš?

Na ten pocit, že sme boli obaja úplne v pohode, bez stresu a fakt sme si to užili, hlavne v kostole to bolo nádherné  a celé také kúzelné a všetci boli dojatí lebo ten obrad bol krásny.  Najmä preto, že sme mali v kostole kapelu Spektrum, ktorý sú tak úžasní a ten ich spev,  že aj ľudia čo nechodia do kostola boli hotoví z toho, že aká atmosféra a pocit môže byť pri sobáši v kostole. Takže určite odporúčam všetkým budúcím nevestám 🙂

A ešte na moje šaty. Znova by som si ich vybrala a som veľmi rada, že sme sa boli fotiť dva dni pred svadbou a mohla som si ich užiť ešte pred tým ako  to bude naostro. A na svadobný tanec. Dlho sme ho trénovali a aj keď tam boli chybičky boli sme štastní a spokojní, že sme tomu venovali takú prípravu. Ešte aby som nezabudla na začepčenie, to bol tiež tak silný moment, že celú dobu som mala slzičky na krajíčku a to že sme mali na sebe kroje o to to bolo lepšie.

Spravila by si teraz po tom všetkom niečo inak?

Asi dve veci: 1. keď by sa tá sála kde sme to mali dala premiestniť bližšie k Trnave a 2.keby nám vyšlo lepšie počasie. Náš plán a sen bol mať letnú svadbu, resp. svadbu celú vonku, kludne aj v lese, lenže v našich podmienkach to neni možné. Počasie je nevyspytatelné, tak sme našli kompromis, sálu čo mala veľkú terasu aby to mohlo byť aj vnútri aj vonku. Lenže deň pred svadbou sa ochladilo a malo aj pršať, tak sme to museli pomeniť a v podstate celá svadba bola vnútri. Tak to nás tak mrzí lebo už by to bolo asi ozaj dokonalé keď by nám vyšlo aj to počasie. 🙂 Ale žiaľ na to sa nedá spoľahnúť.

Kto ti so svadbou pomáhal?

Manžel, kamoška Macka – s nami všetko riešila, chodila s nami na obhliadky priestorov, prispela aj svojimi nápadmi. Potom sme zapojili aj ďalších kamošov a rodinu.  Rodičov sme sa snažili trošku izolovať, aby o všetkom nevedeli a mali aj prekvapko a užili si to a to sa nám aj podarilo 🙂

Aký bol budget? Zhodli ste sa s manželom? 😀

Predstava bola trošku iná 😀 ale po konečnom zrátaní sme ho prekročili o 2000 €.

Povedz nám o svojich šatách. Ako si ich vyberala?

svadba podla teba

Bola som v dvoch salónoch a v tom druhom som si aj vybrala. Šaty, v ktorých som sa vydávala som v podstate vôbec nechcela 😀 Moja predstava bola úplne iná, niečo jednoduché, nič vyčačkané, take vílovské 😀 ale keď som si take šaty obliekla, pripadala som si ako v nočnej košeli 😀 tak som potom vyskúšala asi 15 šiat a tieto mi hneď sadli a vlastne oni si vybrali mňa 😀 A vôbec to neľutujem, niekedy tá predstava je krásna ale realita je úplne inde a potom to treba nechať na pocit, keď si tie šaty oblečeš a cítiš ze toto sú tie, pri ktorých ti vybehne tá povestná slzička 🙂  V januári som už mala šaty a boli zo salónu Fashion Institute v Bratislave.

A čo ženích? Ako sa zapájal?

Od začiatku sme celú svadbu riešili spolu, skoro vo všetkom sme sa hneď zhodli a ako som už spomínala, on sa na všetkom zúčastňoval a teda aj vela vecí vymyslel. Za čo som bola veľmi rada. Jediné čo trošku odporoval bolo keď sme riešili jeho oblek a farbu 😀 Ja som ho tlačila do tmavohnedej čo on nechcel, ale nakoniec ustúpil a dali sme ušiť smoking (Tom Steed) a keď ma prvýkrát na fotení zbadal v šatách tak pochopil prečo som chcela tú tmavohnedú, pretože sa dokonale hodila k mojim šatám a ich farbe. Potom bol veľmi rád a spokojný, že sme to takto nakombinovali. Inak sme si nedávali žiadne darčeky ani nejaké prekvapenia nerobili.

Prečo ste sa rozhodli pre svadbu v kostole?

Od kedy sme sa bavili o svadbe, ešte pred zásnubami, tak sme hneď vedeli že bude v kostole. Obaja sme tak vychovaní a bola to pre nás jasná voľba.

Aká bola hostina? Čo bol najvtipnejší moment zo svadby?

Hostina bola super. Jedlo parádne, to sme sa ani nebáli, že by bol problém. Hostinu sme mali v Sedin golf resort a čo sa týka aj servisu tak všetko bolo tiptop.

Mali sme aj úžasné koláče – tradičné aj candy bar aj torta bola podľa našich predstáv.

Ktorý moment bol zase najdojímavejší? 🙂

Pre mňa určite príchod v kostele k oltáru a potom začepčenie.

Vsadili ste na tradície? Ak áno, aké?

Mali sme tzn, starejšieho, ktorý nám pomáhal pri odobierke u mojich rodičov doma, rozbíjanie taniera a začepčenie.

svadba podla tanicky 7

Aký ste si prichystali program?

Neviem či sa to dá nazvať program, ale nemali sme žiadne hry ani nič podobné. Mali sme prvý tanec, ktorý sme trénovali – valčík a popolnočný – chacha a potom začepčenie, ktoré nám robili tanečníci zo SĽUKu. A medzitým klasická zábava a hádzanie kytice a podväzku.

Ukážeš nám výzdobu? Prečo si sa rozhodla práve pre takúto kombináciu? Vyrábala si si niečo sama?

Dopredu som vedela, že výzdobu a kvety chcem jednoduché, žiadne výrazné farby a môj manžel ma  v tom podporil a súhlasil. Mali sme výzdobu vo farbách biela, zelená, čierna, trochu zlatej. Jednoduché kombinácie. Kvety sme mali len lalie a zelene- olivové listy, eukalyptové listy. Aj moja kytica bola jednoduchá – pivonky a zelené listy. Výrabali sme si stojany na stoly a v podstate okrem sviečok a kvetín, sme všetky dekorácie vyrábali deň pred svadbou v sále. Najprv sme mali dohodnutého dekoratéra, ale nejak sme sa nevedeli zhodnúť a naša predstava sa líšila od tej jeho, tak sme si to nakoniec doriešili sami.

svadba podla teba 7

Akú si mala tortu? bol aj sladký kútik?

Bol aj candy bar ale mali sme aj tradičné koláče. Torta bola presne podľa naších predstáv, ktorú upiekla a neskutočne nazdobila Miška (FB-Tortičky Miška). Boli tri poschodia – čokoládová, bounty, ovocná plnka. Deti chodili okolo torty a nevedeli sa dočkať kým ju rozkrojíme a len vykrikovali: “ja chcem bielu” “ja chcem čiernu” 😀

Mala si prichystané aj darčeky či prekvapenia pre svadobčanov?

Mali sme namiesto klasických menoviek tictac na ktorých bola grafika aj z našeho oznamka a meno hosťa. Tak to bolo take dva v jednom. Deti mali samozrejmé pomarančové 😀

Ak by bola jedna vec, čo by si mala poradiť budúcim nevestám, čo by to bolo?

Snažte sa to čo najviac užiť, lebo to ubehne veľmi rýchlo. A NESTRESUJTE 😀 o nič nejde, ten deň je o Vás dvoch a keď Vám bude do toho niekto kecať, povedzte mu nech si spraví svoju svadbu :D:D 😀 Ale nie, hlavne je aby ste Vy mali z toho dobrý pocit a skúste toho partnera do toho trošku zapojiť. Aj ten pocit v deň svadby bude iný keď sa na tom podieľate spolu.

Čo naozaj netreba pri svadbe zanedbať?

Určite fotografa, to je podľa mňa jedna z najdôležitejších vecí, lebo tie fotky Vám ostanú navždy a už ten deň neviete nikdy zopakovať. A ešte koláče, bo keď budú super, tak si to každý bude pamatať.  A hudba, buď živá kapela alebo dobrý Dj.

A na čo naopak treba takpovediac kašlať a nerobiť si s tým vrásky? 

My sme napríklad vôbec nemali vyzdobené auto a bolo to uplne ok 🙂

A nakoniec je priestor – ak máš lokálneho dodávateľa, s ktorým sa fantasticky spolupracovalo – tak nám ho smelo odporuč.

Fotograf – Tomáš Dananai

Kamera – Mio studio – Miloš Bučka

Koláče – Tortičky Miška

Oblek – Tom Steed Trnava

Kapela – Spektrum

Hostina – Sedin Golf Resort

Vlasy  -Bibi chic aj nevesta aj ženich 😀

 

Ďakujeem! 🙂

 

svadba podla teba podla tanicky svadba podla teba 5 svadba podla teba 2 svadba podla tanicky 4 svadba podla tanicky 3

Svadba podľa Katy

Aktívna maminka Katka, má 1000 aktivít a okrem iného sa venuje svojmu blogu Môžeš sa vydávať, nám dnes porozpráva o tej svojej svadbe. Bola krásna, dedinská. Tie majú svoje absolútne čaro. Výzdobu mali nádhernú a robili si ju celú úplne sami! Dozviete sa aj v aký mesiac svadbu Katy neodporúča a prečo. Poďme na to 🙂


Ahoj nevesta 🙂 Ako sa máš?
Ďakujem, dobre. Už vyše 4 roky som šťastne vydatá.

Čo sa ti prvé vybaví keď si spomenieš na svoj veľký deň?

Asi, že to bol naozaj jeden z naj dní v mojom živote a veľmi som si ho užila. Aj keď to ubehlo tak rýchlo, že detaily mi splývajú… v jeden parádny večer s rodinou a priateľmi.

Ako dlho si túto krásu chystala?

Asi deväť mesiacov, ale to rátam všetko od úplne prvých telefonátov a mailov. Najprv sme spísali približný zoznam hostí, podľa ich počtu našli vhodný priestor na zábavu, zistili sme, či je voľný termín aj v kostole. Ďalej boli na rade DJ a fotograf. Ostatné už išlo tak pozvoľna.

Je úplne normálne, že nie vždy všetko v živote nejde hladko. Aj sa ti niečo prihodilo počas príprav na čo možno nerada spomínaš?

Nič dramatické mi nenapadá. Asi najväčšia nepríjemnosť bola, že som tesne pred svadbou ochorela. Ešte v piatok som bola hotová, ale nejakým zázrakom som bola schopná v sobotu fungovať takmer na 100%. Síce s antibiotikami a tým pádom takmer nulovým alkoholom, ale predsa. 🙂

vinko

A na čo najradšej spomínaš?

Asi na spoločný tanec, ktorý sme si nacvičili. Chodili sme kvôli nemu aj na tanečný kurz. Potom na veľké prskavky, ktoré sme zvolili po polnoci namiesto ohňostroja. A hlavne na usmiate tváre našich blízkych, bez ktorých by to celé nebolo ono. Keď sa po 20-tej hodine dostavili všetci kamaráti, až vtedy sme sa cítili “kompletne”.

 

Spravila by si teraz po tom všetkom niečo inak?

Zmenila by som niektorých dodávateľov, ale nechcem byť konkrétna. Šetriť sa neoplatí a radšej si naozaj zohnať profíka, ako zdôveriť do rúk možno aj kamaráta, aj v inom smere šikovného človeka niečo, s čím nemá potrebné skúsenosti.

A ešte možno termín. Koniec septembra nakoniec nebol až taký teplý, ako sme čakali, a na jeseň je tiež problém zohnať niektoré druhy kvetov.

Kto ti so svadbou pomáhal?

Okrem teraz už manžela mi pomáhali aj kamarátky, mama, sestra, svokrovci… Každý s niečím iným. Hlavne so svadobnou výzdobou, ktorú sme si robili viac-menej sami.

Aký bol budget?

Už si to presne nepamätám, ale mohlo to byť tak 4-5 tisíc eur.

Zhodli ste sa s manželom?

Áno, myslím, že na všetkom.

Čo si si vymyslela pre ženícha? Alebo nebodaj prišiel s niečím on sám?

Šaty som sa rozhodla požičať z požičovne, vyskúšala som asi desať modelov na troch rôznych miestach, kým som našla tie pravé. Biele, ako inak. Najlepšie mi sedeli, hoci taký model som si nikdy nepredstavovala, ale nie všetko vysnívané vyzerá dobre na vás. Zistila som, že pri mojej výške 162 cm sú šaty s dĺžkou po členky úplne nevhodné. 🙂 Jasné, že ak by som pochodila všetky salóny na Slovensku alebo dlhé hodiny hľadala na internete, možno by som našla lepšie šaty, ale nič sa nemá preháňať. Bola som spokojná.

Ženích mal klasický tmavý oblek, bielu košeľu a striebornú vestu s kravatou. Po polnoci sme sa prezliekli, ja do bielej tutu sukne a modrého korzetu, on si dal ku košeli motýlika a manžetky z modrotlače. 

Aká bola hostina?

Bohatá, lebo dobre sa najesť na svadbe je dosť dôležité. Ono sa to možno nezdá, ale väčšina hostí najviac ocení jedlo a hudbu/ zábavu, ostatné detaily sú im viac-menej ukradnuté. (Neviem, na čo presne sa pýtaš. )

Čo bol najvtipnejší moment zo svadby?

Taký vtipno-trápny moment bol, keď to dvaja z kamarátov trochu dosť prehnali s alkoholom a potom mali problémy koordinačného a žalúdočného charakteru.

Ktorý moment bol zase najdojímavejší?

Kňaz mal pekný príhovor, lebo nás poznal. A ešte keď moja naj kamoška chytila kyticu.

Stavili ste na tradície? Ak áno, aké?

Klasika – rozbíjanie taniera, prenášanie cez prah, hádzanie kytice a podväzku, čepčenie – s kamarátkami, nie folklórne, krájanie torty a dvíhanie na stoličkách.

Aký ste si prichystali program?

Taký bežný, celkovo bola naša svadba dá sa povedať klasika. Po večeri sme mali nacvičený novomanželský tanec, takisto aj po polnoci už prezlečení. Do sály sme po polnoci vošli cez koridor ľudí, ktorí držali v rukách veľké prskavky. Súčasťou svadby boli spomínané zvyky a DJ, ktorý fungoval aj ako moderátor, zapájal hostí do rôznych interaktívnych tancov. A mali sme aj manželský kvíz, kde nám kládli otázky a my sme dvíhali topánky.

Ukážeš nám výzdobu? Prečo si sa rozhodla práve pre takúto kombináciu?

Vyrábala si si niečo sama?

Na strop sme umiestnili biele lampióny a pastelové pompomy, ktoré sme vyrábali spolu s kamarátkami. Naša svadba mala mať tak trochu vinársku tematiku, keďže bývame vo vinárskej dedinke. Kvety boli iba na hlavnom stole, na ostatných sme mali namiesto váz karafy, v ktorých boli kytičky zo šípok a gypsomilky. Menovky boli tiež handmade, vyrobené z korkových zátok. Výzdobu na stoloch dotvárali aj fľaše s vínom troch farieb.

 

Akú si mala tortu? bol aj sladký kútik?

Torta bola vanilková s kopou ovocia a na stoloch sme mali klasické zákusky.

Bola tvoja svadba niečím netradičná?

Hm, ako každá dedinská svadba, mali sme pred kostolom živú ľudovú muziku, ktorá urobila dobrú náladu a ako svadobné auto sme mali retro červený kabriolet Škoda Felícia.

 

Mala si prichystané aj darčeky či prekvapenia pre svadobčanov?

Dostali od nás medovníkové srdiečka s našimi inicálkami a slovom Ďakujeme. Piekla a zdobila som ich sama.


Ak by bola jedna vec, čo by si mala poradiť budúcim nevestám, čo by to bolo? Čo naozaj netreba pri svadbe zanedbať?

Ako som už aj spomínala, dodávatelia by mali byť overení. Najlepšie, ak sa vám niečo zapáči na svadbe, na ktorej ste ako hosť, a vypýtate si kontakt. Určite by som nepodcenila svadobné fotografie, prípadne video – sami ich oceníte, keďže z celého dňa nebudete vnímať takmer nič a veľa vecí si uvedomíte až pri pozeraní videa a fotiek. Je pre mňa tiež nepochopiteľné, že niekto vyhodí stovky eur za účes a make-up a potom si vyberie priemerného fotografa, ktorí zďaleka nezachytí všetku tú krásu.

Na väčších svadbách je super, ak je tam niekto, kto to má všetko pod palcom, aby nenastali hluché miesta, kedy zrazu nikto nevie, aký je ďalší program a polovica hostí sa vytratí niekam von. Ideálne, ak to nemusí byť osobne nevesta alebo jej mama. 🙂

Ja viem, to už je viac, ako jedna vec, ale ešte predsa len niečo musím. Fotenie portrétov, takzvané pózovačky, sme si dali až na pondelok a bolo to najlepšie rozhodnutie. Jednak sme už vôbec neboli v strese, bolo krásne počasie a mali sme toľko času, koľko sme len chceli, takže sme pekne vystriedali viacero lokácií. Za ten účes a mejkap navyše to stálo.

A na čo naopak treba takpovediac kašlať a nerobiť si s tým vrásky? 🙂

Pre každú nevestu je dôležité niečo iné, takže to je ťažko povedať. Ja som nebazírovala na výzdobe a hlavne na živých kvetoch, lebo tie mám najradšej v prírode. Aj svadobčanom sme do pozvánok písali, aby nám nenosili kvety. Jasné, že aj tak sme ich dostali veľa, ale už to aspoň bolo únosné.

A nakoniec je priestor – ak máš lokálneho dodávateľa, s ktorým sa fantasticky spolupracovalo – tak nám ho smelo odporuč 🙂

Určite Cagalove Photography a DJ Marián Kukla, za nich dám ruku do ohňa. A oznámenia aj etikety na víno nám kreslila kamarátka, skvelá ilustrátorka Simona Čechová.

autor: simona čechová

Ďakujeme krásne! 🙂

Foto:

Portréty: Cagalove Photography

Ostatné: Jana Čavojská, archív

Svadba podľa Janky

Svadba podľa teba je inšpiratívny rad rozhovorov s nevestami spomedzi Vás.

Janku z dnešného rozhovoru poznám už dlhé roky. 🙂 Je to šikovná, mladá žena s vlastným názorom a so zaľúbením v zerowaste a biokozmetiku.

(Janku môžete sledovať aj na jej instagrame)

Janka našla muža svojho života, ktorý pri nej stojí..a podporil ju pri zmene svadobných plánov a z veľkej svadby, bola tajná svadba vo štvorici.


Ahoj Jani 🙂  Ako ide život?

Celkom fajn 🙂

Ďakujem veľmi pekne za tvoj čas, vážim si to. Tak poďme na to.

Čo sa ti prvé vybaví keď si spomenieš na svoj svadobný deň?

Náš manželský sľub.

Ako to?

Svadby, ktorých som sa dovtedy zúčastnila prebiehali celkom inak, sľuby sa väčšinou čítali, čiže ľudia pozerali do knihy či papiera a mne to vždy prišlo tak trocha neosobné.  V sobášnej sieni, v ktorej sme sa sobášili my sa manželia držia za ruky, stoja oproti seba, pozerajú sa jeden druhému do očí a opakujú sľuby.  Nie som sentimentálny typ, ale tento moment bol pre mňa jedným z najsilnejších v mojom živote.

Krásne. 

Pôvodne sme plánovali veľkú svadbu, na ktorej prípravu sme mali približne polroka.  Keďže sme si však počas plánovania uvedomili, že nás prípravy viac stresujú ako tešia, rozhodli sme sa pre tajnú svadbu. Zarezervovali sme si termín o dva týždne a začali riešiť všetko potrebné.  Okrem prstienkov a papierovačiek na úrade bolo všetko riešené netradične a s veľkou dávkou improvizácie.

Ako vyzerali prípravy?

Naše dvojtýždňové prípravy boli veľmi fajn. Veľa adrenalínu a sebazaprenia, aby sme sa neprekecli. O svadbe vedeli len naši dvaja svedkovia. Ostatní blízki vedeli len o našom týždňovom výlete do Banskej Štiavnice. Nikto nič netušil.

Aký ste mali rozpočet?

1500eur 🙂 Obrúčky, oblečenie a topánky, poplatky, kvety, ubytovanie pre nás a svedkov v apartmáne na 4 noci, slávnostný obed…všetko dôležité.

 

Bola to vzájomná dohoda?

Manžel bol (a stále je) veľmi spokojný s mojimi rozpočtovými superschopnosťami 🙂


Skvelé. Ako ste vyriešili šaty a oblek?

Na nájdenie oblečenia som mala jeden deň.
Pôvodne som plánovala biele tričko a bielu sukňu, no zohnať v marci veľkú bielu sukňu bola nesplniteľná misia.
Pomaličky som zľavovala z nárokov, až mi v podstate bolo jedno, čo budem mať na sebe, len aby som v tom bola pekná a cítila sa sama sebou. Zrazu som išla okolo obchodu s pískacími tričkami, vbehla dnu, zbadala ružové šaty s čiernou korunkou, v rovnakom štýle objednala ženíchovi tričko a bolo vybavené.

Svedkom sme zobrali pískacie tričká tiež. Aktívne pískali, keď sme si povedali áno.

 

Prečo ste sa rozhodli pre svadbu na úrade?

Som veriaca, ale nestotožňujem sa s cirkvou, jej názormi a učeniami.  Svadba v kostole pre mňa teda nikdy nebola možnosťou a ak by som aj na také niečo pristúpila, z mojej strany by išlo o pokrytectvo a neúctu voči ľuďom, ktorí sa v kostole sobášia z vnútorného presvedčenia. Manžel môj názor akceptoval a so svadbou na úrade nemal problém. Chápal, že by pre mňa svadba v kostole znamenala začiatok manželstva klamstvom.

Ako vyzerala hostina vo štvorici?

Hostinu nám zabezpečili svedkovia ako prekvapenie v 4* hoteli a každý jej moment bol viac ako dokonalý. O vtipné momenty sa nám postarali najmä pískacie tričká a obsluha, ktorá si sem-tam prišla „zapískať“.

Prichystali ste pre seba aj nejaký iný program?

Program sme, našťastie, nemuseli riešiť. Po „hostine“ sme si bohémsky  vysedávali na kvalitnom víne a rume, vykecávali a o polnoci sme už boli odkvecnutí v posteliach.

A na čo z toho najradšej spomínaš?

Na prekvapené tváre rodiny a kamarátov, keď sme im oznámili, že v auguste už žiadna svadba nebude 😀

Spravila by si teraz niečo inak?

Nie.  Počas tých dvoch týždňov som nestihla mať očakávania, preto ma veľa vecí milo prekvapilo.

V čom ešte bol tvoj svadobný deň jemne povedané netradičný?


Takmer vo všektom…nemala som biele šaty, ani topánky na opätku, nemala som vyčesané vlasy, ani profesionálne namaľovanú tvár. Ľudia sa však najviac čudujú našim rozdielnym obrúčkam; ja mám prstienok s kamienkami z bieleho zlata a manžel  hladký zo žltého. Vo vnútri máme rovnaký nápis. Neprišlo nám fér nútiť jeden druhého, aby sa prispôsobil. Odlišné obrúčky s rovnakým nápisom majú pre nás symboliku; stále sme dvaja ľudia, dve samostatné osobnosti s vlastnými záujmami, ktoré sú však vnútorne prepojené.

 

 

Na záver tu máme obligatórne otázočky.

Ak by bola jedna vec, čo by si mala poradiť budúcim nevestám, čo by to bolo?

Nedať si do svadby kecať, neprispôsobovať sa nikomu okrem manžela a najmä nezabudnúť, že tento deň je v prvom rade o nich dvoch a je oslavou ich lásky.  Nie sú povinní nikomu inému plniť sny a predstavy a nikomu nič „nedlžia“.

Čo naozaj netreba pri svadbe zanedbať?

Seba a partnera 🙂

A na čo naopak treba tak povediac kašlať a nerobiť si s tým vrásky? 🙂
Nevyžiadané rady a názory okolia.

A s tým sa nedá iné len súhlasiť.

Keď sa pozriete na fotografie týchto dvoch ľudí vidíte absolútne štastie a lásku. Nepotrebovali k tomu nič len toho druhého. A to je to najdôležitejšie.

Ďakujem Janka ešte raz za tvoj čas a úprimnosť 🙂

 


Ste nevestou minulou či budúcou a chcete svetu povedať o svojej svadbe? Poradiť, ukázať,  pochváliť sa? 🙂 Ozvite sa na simona@manzetky.sk. Budem sa tešiť 🙂

Chceme si povedať svoje ÁNO všade len nie TU! Alebo ako na svadbu v zahraničí. Časť prvá SVADBA V EU.

Chcete zmiznúť do Vegas alebo mať svadbu na Talianskej pláži?
Uniknúť od nekonečných príprav prípadne chcete byť spontánny a svoju lásku spečatiť nezvyčajným spôsobom?

Pre mnohých nepochopiteľné, mnohí sa s tým vedia na 100% stotožniť 🙂

Ale ako na to?

Koľko byrokratických zábaviek a prekážok je potrebné preskákať? Nie je lahšia svadba na Slovensku?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V zásade platí, že keďže každá krajina má svoje unikátne pravidlá pre uzatvárania sobášov, Vašou prvou
povinnosťou a najväčšou (a najkrajšou) povinnosťou je si vybrať vytúženú destináciu. 🙂

Dnes si povieme o základných pravidlách a nevyhnutných procedúrach platných pre svadby v štáte patriacej do Európskej únie.

Môžete ísť do toho samy alebo dať svoju dôveru v agentúru, ktorá sa špecializuje na svadby vo Vašej vysnenej krajine.

Tak teda povedzme, že idete do toho..

Aké kroky treba podniknúť pred svadbou?

Treba veľa googliť 😀 Ale nie, teraz vážne.

Pre začiatok je potrebné si overiť predpisy vzťahujúce sana Vaše manželstvo a majetkový režim manželov, teda Vás. Bude to mať totižto významné dôsledky na vaše práva a povinnosti vyplývajúce z manželstva. (Majetky..viete ako). Každá krajina totiž inak usmerňuje a rieši majetkové pomery manželov – vo Francúzsku napr. registrujete manželskú zmluvu, Belgicko niečo také nepozná. Tu sa dozviete viac informácií o vnútroštátnych pravidlách o manželstve a majetkovom režime manželov. 

Je nevyhnutné sa informovať na príslušných úradoch oboch krajín (domovskej a tej kde sa túžite zosobášiť), aké formálne požiadavky musíte splniť, aby bolo vaše manželstvo platné v oboch krajinách. Pretože takéto manželstvo sa uzatvára defacto pred príslušným orgánom cudzieho štátu, či už matričným úradom alebo cirkevným orgánom, tak sa uzatvára podľa cudzieho práva, a teda treba poznať zákonné podmienky jeho uzavretia v cudzine.

Je to naozaj dôležité. Sobáš vôbec nemusí byť povolený. Niektoré krajiny povoľujú sobáše len napr. v prípade rodinných väzieb, na Mauríciuse Vás nezosobášia v prípade, že mate od rozvodu alebo od smrti partnera menej ako 300 dní.

Doklady, doklady, doklady…

A ešte raz doklady a ich úradné preklady – apostily. Musí byť totižto úradne zaručené, že preklady sú správne a tzv “od slova do slova”. Svadba nie je sranda.

Budete teda potrebovať:

 • rodný list
 • sobášny list v prípade, že ste rozvedený/á alebo vdovec/vdova (vtedy aj úmrtný list)
 • rozsudok o rozvode – ak ste rozvedený/á
 • osvedčenie o právnej spôsobilosti k uzavretiu manželstva – tento doklad zháňajte na matrike Vášho rodiska 🙂
 • kópie cestovných pasov
 • niektoré štáty môžu požadovať aj doklady svedkov

Posielate ich na príslušné úrady najčastejšie v elektronickej podobe aspoň mesiac vopred. Ideálne si ich kópie aj pribalte do batožiny. 🙂

Neplatnosť sobáša

 • Nemôže existovať okolnosť vylučujúca uzavretie Vášho manželstva podľa slovenského práva. Hovoríme tu konkrétne o zákaze manželstva medzi osobami rovnakého pohlavia, zákaz dvojmanželstva, manželstva medzi príbuznými, manželstva s maloletým či osobou pozbavenou právnej spôsobilosti. Niektoré štáty takéto manželstvá uznávajú, Slovensko nie a teda je takýto sobáš na našom území považovaný za neplatný.

Svadbu v zahraničí môžete absolvovať aj na zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky

A teda sobáš musí spĺňať pravidlá slovenského práva. Nie však každý zastupiteľský úrad poskytuje takéto služby, keďže vnútroštátne právne predpisy niektorých štátov takúto činnosť zastupiteľského úradu nepripúšťajú. Odporúčanie teda znie, kontaktuje zastupiteľský úrad Vašej krajiny vysnenej na sobáš.

 UZAVRETIE MANŽELSTVA NA ZASTUPITEĽSKOM ÚRADE

„Manželstvo možno uzavrieť na zastupiteľskom úrade len v prípade, ak obaja snúbenci sú občanmi Slovenskej republiky a ak vnútroštátne právne predpisy prijímajúceho štátu takúto činnosť zastupiteľského úradu pripúšťajú. Konkrétne a podrobné informácie o podmienkach uzavretia manželstva na zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky v zahraničí poskytnú zamestnanci zastupiteľského úradu v krajine, na ktorom má byť manželstvo uzavreté. Okrem základných informácií o dokladoch, ktoré sa predkladajú k žiadosti o uzavretie manželstva je nevyhnutná aj konzultácia k možnostiam realizácie žiadosti v podmienkach príslušného zastupiteľského úradu (napr. plánovaný termín uzavretia manželstva, priestorové podmienky, obmedzený počet účastníkov obradu a pod.). Odporúča sa kontaktovať príslušný zastupiteľský úrad v horizonte 3 mesiacov pre plánovaným termínom uzavretiamanželstva a predloženie žiadosti (v prípade predbežnej dohody so zastupiteľským úradom) najmenej 30 dní pred týmto termínom.“

Oznámenie o uzavretí manželstva

 1. „Oznámenie o uzavretí manželstva treba vyplniť presne podľa predtlače, čitateľne, písacím strojom alebo paličkovým písmom. Žiadosť podpíšu obaja snúbenci pred matrikárom, alebo príslušným zamestnancom zastupiteľského úradu.
 2. Oznámenie sa podáva na matričnom úrade, v obvode ktorého sa manželstvo uzatvára, alebo na zastupiteľskom úrade SR, na ktorom sa má sobášny akt uskutočniť. Manželstvá sa v SR uzatvárajú na príslušnom matričnom úrade podľa miesta trvalého pobytu jedného zo snúbencov; pri určení miestnej príslušnosti zastupiteľského úradu sa prihliada na to, či má občan SR v danom štáte povolený trvalý alebo dočasný pobyt.“

K oznámeniu o uzavretí manželstva sa pripájajú nasledujúce doklady:

 1. a) rodné listy snúbencov,
 2. b) platné občianske preukazy (občiansky preukaz nahrádza doklad o slovenskom štátnom občianstve a doklad o trvalom pobyte), ak bol občiansky preukaz vydaný do 1. 9. 1993 a nie je v ňom vyznačené štátne občianstvo je potrebné predložiť osvedčenie o štátnom občianstve.
 3. c) ovdovelí – úmrtný list manžela(ky), alebo právoplatné súdne rozhodnutie o dôkaze smrti, alebo vyhlásenie manžela za mŕtveho.
 4. d) rozvedení – právoplatné súdne rozhodnutie. ktorým bolo skoršie manželstvo rozvedené (pred rokom 1950 rozlúčené)
 5. e) mladistvé osoby (16-18 rokov) – predkladajú tiež právoplatné rozhodnutie súdu o povolení uzavrieť manželstvo.

A čo treba urobiť po svadbe?

Ak uzavriete manželstvo v inom štáte EÚ, ako je vaša domovská krajina, odporúča sa, aby ste si uzavretie manželstva zaregistrovali na konzulárnom úrade svojej krajiny.Odporúča sa taktiež cudzí sobášny list predložiť Osobitnej matrike Ministerstva vnútra Slovenskej republiky a požiadať aj o vydanie slovenského sobášneho listu. Slovenské úrady totižto vyžadujú vyžadovať slovenský sobášny list k väčšine právnych úkonov.

Ten potom odovzdáte na matrike v mieste vášho bydliska, kde sa spraví aj Zápis o uzavretí manželstva. Samozrejme majte všetky doklady pri sebe – občiansky, rodný list atď atď atď.

 

Svadba na konzuláte mi osobne príde ako najjednoduchšia a byrokraticky najprežitelnejšia 🙂 Aké máte skúsenosti Vy?

 

zdroje pre článok: zdroj mzv.sk, hnonline.sk, coupleseurope.eu

Svadba podľa Ivanky bola jedna skvelá párty

Ivanka je bezprostredná, úprimná žena s názorom 🙂 Dá veľa tipov a rád, preto čítajte pozorne 🙂

Vitajte v jej svadobnom svete.

Veľký žúr

Ahoj Ivanka, ako sa máš?

Tak príjemne stereotypne na materskej 😛

V úvode by som rada poznamenala, že moje odpovede nie sú vhodné pre nevesty romantičky, ktoré snívajú len o ružovej výzdobe a majú od zásnub ako zvonenie v telefóne nastavený svadobný pochod 😀

Ďakujeme za varovanie 😀

Čo sa ti prvé vybaví keď si spomenieš na svoj veľký deň?

Bola to jedna obrovská žúrka.

Ako sa Vám to podarilo?

Predovšetkým to bolo práve naším zámerom. Naplánovať si program a potom si ho poriadne vychutnať. Ak sa aj nikto iný baviť nebude, vy sa bavte, robíte to predovšetkým pre seba. A keď rodičia neprispejú, nech vám do toho láskavo nekecajú. My sme si pravidlá s rodičmi zadefinovali hneď v úvode a relatívne hladko sme si všetkým preplávali, a teda aj si všetko užili. A zaplatili 😀 Svadba nestojí málo peňazí a naozaj ju robíte hlavne pre seba – ženích a nevesta.  Avšak či chcete, alebo nie, obávam sa, že vždy sa v rodine nájde niekto, kto bude mať čo povedať. Múdre proti vám. V tom momente si poviete, že ste mohli ísť radšej so svedkami na nejaký exotický ostrov a urobiť si svadbu iba vo štvorici 😛

Jasne 🙂 Ako dlho trvali svadobné prípravy?

Ja som sa riadila heslom – do roka a do dňa (od zásnub). Bol to nakoniec rok a jeden mesiac, no trvala som na máji – lásky čas. A veru sa oplatilo počkať, pretože počasie bolo úplne ideálne. Hoci to čakanie je relatívne, keďže sme sa brali po takmer 8-ročnej známosti.

Je úplne normálne, že nie vždy všetko v živote nejde hladko 🙂 Aj sa ti niečo prihodilo počas príprav na čo možno nerada spomínaš?

Nevesta aj ženích sú veľmi racionálne založení ľudia 😛 a obaja máme radi plánovanie. Takže, ak si rok vopred zarezervujete miestnosť, DJa, kapelu, fotografa, makeup, účes, poplatíte všade zálohy, prípadne vyberiete aj svadobné šaty – ak nechce náhodou nevesta „ešte schudnúť do šiat“ :D, tak veľa vecí vás nezaskočí.

Jedna z vecí, ktorá sa prihodila, ale šikovné družičky to prezradili až po svadbe, aby som sa náhodou nestresovala, bola, že nám pár dní pred svadbou odriekol istý súbor čepčenie (ktoré stále neviem, ako sa správne nazýva), no baby veľmi rýchlo ešte v ten deň našli náhradu.

Ak máte aspoň trošku organizačné schopnosti s vysokou pravdepodobnosťou to všetko hravo zvládnete.

A na čo najradšej spomínaš?

Rada som sa prostredníctvom tohto rozhovoru vrátila trochu v čase a zaspomínala. Vtedy to bolo pre nás s manželom dosť vyčerpávajúce pracovné obdobie, ale ako som spomínala, zálohy boli poplatené, úlohy jasné, my sme sa tešili hlavne na tú párty. A aj sme si to užili.

To znie skvelo 🙂 Spravila by si niečo inak ako skúsená nevesta?

Jednoznačne by som sa viac zamyslela nad tým, koho by som pozvala. Ja viem, viem – rodinu si človek nevyberie, no neoznámiť, že vlastne na svadbu sa nechystáte prísť a my to zistíme až na mieste je minimálne blbé už pre tých pár prázdnych stoličiek pri stole. No v konečnom dôsledku, ak na niečom záleží, resp. prekáža vám – tak jediný, kto to bude riešiť ste aj tak iba vy.

Aký bol budget?

Rozpočet sme si presne nestanovili, čo sa sály týka – boli sme si pozrieť dva priestory a vybrali sme si ten lacnejší. Mali sme určitý strop, ktorý sme prekročiť nechceli, a keď sa nám niečo nepozdávalo, hľadali sme iné riešenie.

Zhodli ste sa s manželom? 😀

Za prístup, ktorý mal môj manžel pri plánovaní svadby by si zaslúžil medailu. Jednoznačne. A nie jednu. Ak som mu aj chcela ukázať napr. výzdoby nad ktorými uvažujem – pozrel si obrázky, no vo všetkom mi nechal voľnú ruku. Však nebudeme si klamať, ktorý chlap má nejakú vysnívanú predstavu o svojej svadbe? Zvyčajne je to o nás ženách a pre nás 😛

Pravda. Kto ti so svadbou pomáhal?

Naša svadba bola iba v réžii ženícha a nevesty. Jedine s výberom šiat mi pomohli kamarátky.

Porozprávaj nám o svojich šatách. 

Šaty boli klasické, biele, žiadny módny výstrelok. Urobila som obrovskú chybu, že som ich hľadala na zahraničných stránkach a moje vysnívané som u nás v salónoch nenašla a krajčírku, ktorá by mi tie šaty ušila – som našla až tento rok 😀

Tak som sa musela uspokojiť so šatami, na aké ma nahovorili kamarátky.

Zobrala som tri dobré kamarátky, dali sme si spoločné raňajky, kávu a vyrazili na skúšku šiat. Vybrali sme hneď pri prvej návšteve a v prvom salóne, pretože som nemala trpezlivosť riešiť to viackrát a úspešnú misiu sme zakončili neskorým obedom s niekoľkými fľašami vína. Veľmi príjemný deň to bol. Viac takých! 😀

Čo sa týka ženícha a mojich šiat – tak som trvala iba na jedinom, aby šaty uvidel až v kostole v deň svadby, a to sa nám podarilo. Nakoniec to „príjemne“ zaklincoval tým, keď mi, myslím, ešte v kostole povedal, že nečakal, že si dám práve takéto šaty?!

Ehm zlatý.

Prečo ste sa vôbec rozhodli pre svadbu v kostole?

Keďže som veriaca toto hádam vysvetľovať nemusím. Manžel je bez vyznania, ak by si niekto náhodou myslel, že nemôže mať taký človek svadbu v kostole, tak môže. Je to bežná prax.

Aká bola hostina?

Mali sme aj zopár zahraničných hostí , tak už pri predjedle sme chceli niečo úplne typické slovenské – zvolili sme bryndzovú nátierku, ďalej vývar a panenku. V hoteli bol vynikajúci personál, takže o kvalite jedla sme vôbec nepochybovali. Jediné, na čo sme nemali dosah a nevydarilo sa, boli vegetariánske porcie a porcie pre deti. Na to akosi aj v x-hviezdičkovom hoteli pozabudnú. Aj keď to svadobnej koordinátorke pripomeniete x-krát vopred. Tak naši vegetariáni museli počkať na bufet… 😀

Čo bol najvtipnejší moment zo svadby?

Teraz som si spomenula iba na tento moment – bujaro sa tancovalo, až jeden hosť skončil na zemi a snažil sa asi o breakdance?! A ďalší hosť – pilot lietadla po ňom hneď skočil a išiel mu poskytovať prvú pomoc, pretože si myslel, že kolabuje…

Vsadili ste na tradície? Ak áno, aké?

Rozbíjali sme tanier a mali sme čepčenie. Inak absolútne nič. Dokonca ani spoločný stôl s rodičmi nebol. Sedeli sme iba my dvaja sami.

Zaujímavé. Čo bolo ešte na programe v ten večer?

Za program sa počíta aj krájanie torty? 😀 Nie, nie – my sme striedali DJa a živú hudbu a vkuse sa iba tancovalo, pilo a jedlo. Ženích si pre svojich kamarátov pripravil vonku na terase rumový bar s cigarami, a to malo ohromný úspech. Myslím, že aj hodinu vkuse tam strávili. Dokonca sa našli aj dve odvážne ženy, ktoré sa tam votreli 😀

Ukážeš nám výzdobu? Prečo si sa rozhodla práve pre takúto kombináciu?

Vyrábala si si niečo sama?

Farba bola volená štýlom – nechcem ružovú 😀 Zvolila som maslovú, marhuľovú a jemne zelenú. Akosi mi to vtedy tak zapadalo do kolónky svadba. Vtedy som ani netušila, že máš mať tému svadby. No aj napriek tomu nám veci ladili. Veľa inšpirácií som našla na sashe.sk. Baby, teraz by som otvorila pinterest a nevedela si vybrať. 😀 Sama som si nepripravovala vôbec nič. Nevedela som si predstaviť,  že deň pred svadbou si budem ešte sálu zdobiť a naháňať sa. A určite by sa mi to aj tak nepáčilo. Stačilo nám, že sme do hotela museli dopraviť koláče a trojposchodovú tortu. A vlastne aj víno, tvrdý alkohol a slané pochutiny…

Akú si mala tortu? Bol aj sladký kútik?

Naša svadba bola v roku 2015 a mali sme nahú tortu, ktorá vtedy ešte len začala fičať a bola aj patrične ofrflaná nejakými hosťami na svadbe. Fakt super, čo sa človek nedozvie. 😀

Sladký kútik tvorili moderné koláče v kombinácii s klasickými rezmi. Nejako som predpokladala, že tetušky brownies a cheesecaky nepochopia 😀

A aby som nezabudla, dajte veľa koláčov do výslužiek, my sme vraj dali málo. Aj na to je mierka??? 😀

V čom bola tvoja svadba možno netradičná?

Baby, sorry, moja svadba bola druhá svadba, na ktorej som sa zúčastnila v živote. A tá prvá bola povedzme milo – nudná. Takže prioritu sme s manželom mali jasnú – predovšetkým príjemné prostredie a atmosféra!

Ak by bola jedna vec, čo by si mala poradiť budúcim nevestám, čo by to bolo?

Nepreháňajte, zbytočne neriešte a nekombinujte, v jednoduchosti je krása. A riešte iba to, čo je vo vašich silách ovplyvniť.

Čo naozaj netreba pri svadbe zanedbať?

Príprava a plánovanie. Pretože s blížiacim sa termínom svadby bude rásť aj vaše napätie.

A na čo naopak treba takpovediac kašlať a nerobiť si s tým vrásky? 🙂

Neprispôsobujte sa vaším hosťom. Nevyhoviete všetkým naraz.

 

Veľká vďaka patrí Ivanke za kopec skvelých rád a za odvahu.

Čo hovoríte Vy na Ivankinu svadbu? 🙂

Pravidlá súťaže o darčekové lyžičky Mr.Right a Mrs Always Right

Už ste ich videli? Že nie? Chyba! 🙂
Tieto lyžičky sú totižto presne to čo hladáte.

Neokukaný, precízny, veselý a hlavne ručne robený darček, ktorý má praktické využitie (kávička, koláčik) alebo bude krásne vyzerať aj vo Vašej vitrínke medzi ostatnými pokladmi.

Teraz ich môžete vyhrať.

Pre seba alebo ako prekvapko pre blízkych. Koho teda potešia? Tagnite ho! 🙂

 

Základné pravidlá.

 • Kto súťaž organizuje?

Simona Hlaváčová – HEAD
Hospodárska 45, 917 01 Trnava, Slovenská republika

IČO: 51 013 576 DIČ: 1085822760  Firma je zapísaná v v O. Ú. Trnava Kollárová 8, 9 1702, Trnava; číslo živn. reg.: 250 – 39677

 • Ako dlho súťaž trvá?

od 14.10.18 do 20.10.18, s ukončením presne o 12:00

 • Kde sa dá súťažiť o tieto skvelé lyžičky?

Na Instagramovom účte a na Facebook účte Svadobné manžety.

 • Kto sa môže zapojiť?

Úplne každý 🙂 Samozrejme okrem organizátora a jemu blízkych osôb.

 • Ako sa zapojiť do súťaže?

Je potrebné pridať komentár pod predmetnú výzvu s prípadným označením (ak je to technicky možné) toho, koho by takéto lyžičky potešili (a pobavili) Netagujte ak ich chcete prekvapiť :))  Komentár je možné vložiť buď pod príspevok na Instagrame alebo Facebooku “Svadobné manžety”.

 • O čo sa hrá?

O ručne robené dezertné lyžičky s krásnym dizajnom Nikkita.  (na fotografii) Lyžičky sa perfektne hodia ako svadobný dar alebo ako prekvapenie na výročie.

 • Aká je hodnota lyžičiek?

Hodnota výhry: 18,40EUR

 • Akým spôsobom sa určuje výherca súťaže?

Jednoduchým žrebovaním, ktoré prebehne v sobotu 20.10.2018

 • Kedy a ako bude oznámený výherca?

Príspevkom na instagrame a facebooku Svadobné manžety

 • Ako prebehne odovzdanie výhry?

Lyžičky budú odoslané na adresu výhercu hneď ako poskytne adresu dodania, k čomu bude vyzvaný/á JMaximálne však do piatich pracovných dní od dodania adresy.

 • Kedy výherca stráca nárok na výhru?

Ak do desiatich pracovných dní po výhre a výzve neposkytne adresu dodania výhry.

 • Základné informácie o ochrane osobných údajov

Počas súťaže sa nezbierajú žiadne osobné údaje súťažiacich.

 • Vyhlásenie k súťaži prebiehajúcej na Facebooku

Spoločnosť Facebook súťaž o lyžičky neadministruje, neschválila ju a nijak sa nej nepodieľa.

Svadba podľa Magdalénky alebo za málo peňazí veľa muziky

Svadba podľa teba

je séria rozhovorov s nevestičkami minulými alebo budúcimi.

O ich strastiach, typoch, trikoch. O tom čo sa podarilo a čo by možno spravili inak?
Nevestičky sa s Vami podelia o svoje zážitky z ich veľkých dní 🙂
Prvou je naša Magdalénka.

Za málo peňazí, veľa muziky.

Príprava svadby nemusí byť len drahá záležitosť. Svoje o tom vie, aj jedna bývalá nevesta, ktorá dokázala zorganizovať nízkonákladovú svadbu popri svojom trojmesačnom dieťati. A nemusela sa za ňu hanbiť.

Samozrejme, nebola to dokonalá gýčová svadba, ale pravý opak. Jednoduchá rodinná svadba, kde sa všetci dosýta najedli a zabavili. A koniec-koncov, o čo viac na svadbe ide? Nemusí ísť nevyhnutne o ukážku dokonalosti alebo honosnosti. Hlavná je láska dvoch ľudí, ktorí sa ju rozhodli oficiálne potvrdiť.

Poďme na to 🙂

Ahoj ahoj, aké boli tvoje svadobné prípravy?

Keďže je môj manžel (vtedy priateľ) muzikant, najväčším problémom bolo nájsť vhodný termín a čas konania obradu. Ako hudobník mal takmer všetky víkendy obsadené, tak sme museli pristúpiť ku kompromisu a vybrať si dátum, ktorý nám obom vyhovoval. Keďže som bola na materskej dovolenke a každá “korunka” padla vhod, nechceli sme, aby vymeškal svoje pracovné povinnosti. Deň svadby sme preto dali na piatok. Zároveň sme mysleli i na našich svadbujúcich. Mali tak dva dni k dobru na zotavenie sa po opici :-).

Nebol to žiaden výnimočný deň, ani špeciálny dátum. Bolo 8.septembra a keďže v tom čase práve vychádzala sobota na 9.septembra, tak sme my mali aspoň svadbu, ako jediný v tento deň. Vraj na sobotu 9. septembra už boli ohlásené minimálne 3 svadby.

O to sme to mali jednoduchšie, lebo to bol pracovný deň. Ušetrili sme tak na extra príplatku za prácu cez víkend pre poslancov, keďže sme mali svadbu na úrade. Zabudla som spomenúť, že svadba v kostole je asi najlacnejšia, no my sme ju tam mať nemohli, keďže pre môjho snúbenca to bola už druhá svadba.

Ako si si poradila so šatami ako maminka na materskej? 🙂

 Svoju úlohu v tom hrali samozrejme aj peniaze, no to nebol jediný problém. Krátko po pôrode som sa necítila na chodenie po “svadobkách” a skúšanie šiat. Raz som to absolvovala a bola som z toho celá spotená :-). Navyše, moja postava tehotenstvom dosť utrpela. Mala som stále dvadsať kíl nadváhu, dali mi vyskúšať len šaty, ktoré nespĺňali moje predstavy. Nechcela som dať takmer 500 eur, či viac za to, do čoho sa len “vojdem”. Rozhodla som sa preto pre online nakupovanie šiat.Moje rozmery vtedy boli (hrudník, pás, boky) 98 – 90 -100 cm.  Čiže väčšinu šiat, ktoré som našla online, by som neobliekla. Rozhodla som sa preto pre veci šité na mieru. Ale urobené tak, aby sa dali obliecť aj keby som zázračne schudla (sukňa na zaväzovanie). Na objednanie som mala len jeden mesiac. Navštívila som stránku sashe.sk.Tam som našla úžasný top, čipkovaný, ktorý mi vedeli ušiť za tri týždne. Stačilo len poslať miery. Našťastie tá pani pracovala aj cez veľké prázdniny. To bolo jediné šťastie, pretože väčšina predávajúcich v čase júl/august nepracovali alebo predávali už ušité šaty.

Potom som musela nájsť len sukňu. Rozmýšľala som nad všelijakými variantmi, nakoniec som zvolila klasiku, tylovú sukňu. Stála 90 eur, bola dlhá biela a bola na šnúrku, ktorá sa dala omotať okolo pása. Problém so širokým pásom bol teda vyriešený. Samozrejme som mala stres, kedy všetko príde. Objednala som dokonca aj maľovaný folklórny pás a kravatu, aby sme boli s budúcim manželom zladení. Neskôr som k tomu doobjednala i náušnice, manžetové gombíky a kvety do vlasov vo forme venčeka (tiež na sashe.sk). Všetko mi prišlo cez týždeň pred svadbou. Bol to celkom stres. Nevedela som, ako to bude všetko spolu vyzerať, no výsledok prekvapil aj mňa :-).

 

 

 

 

 

 

Celkovo ma svadobné šaty vyšli skvelých 170 eur. Dokúpila som si ešte na rovnakom webe kvety do vlasov (22 eur) a náušnice (13 eur). 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozvánky si si robila sama?

Na internete je veľa možností, dokonca je možné navrhnúť si sám pozvánky cez systém danej spoločnosti.Ja som použila ich šablónu, nebol čas na niečo kreatívne, no ľudí to oslovilo. Bolo to iné, ako zvyčajne. Objednala som ich opäť cez internet a do týždňa boli doma.

 Fotograf je tiež dôležitou súčasťou každej svadby, ako si ho hľadala a príp. čo by si už urobila inak?

Fotografov je dnes veľa a áno, tí najlepší sú už dááávno zajednaní. Našťastie môj snúbenec mal dobrých známych. Oslovil kamaráta, ktorý sa venoval hudbe i fotografovaniu. Keďže sme sa “brali” v piatok, tak mal voľný termín na fotenie. Samozrejme mohli sme mať ešte lepšie fotky, vintage alebo na hipster štýl. My sme mali klasiku, no myslím, že fotky sú nádherné. Svadobnú párty, ako sme to nazvali, nám fotil priateľ mojej kolegyne, ktorí sa nám sám ponúkol. Učil sa práve fotiť a veľmi ho to bavilo. Dali nám to ako svadobný dar.

Podľa čoho ste vyberali miesto na hostinu?

Vybrali sme malý kultúrny dom v mieste bydliska môjho vtedajšieho snúbenca, pretože bol blízko domu mojej svokry. A zároveň jeho prenájom stál 50 eur, čo bola naozaj symbolická cena. Nebol to luxus, ale keď sa to zakrylo, trošku upravilo a hlavne zaplnilo ľuďmi, bolo tam super.

Ako si si zvolila výzdobu a aké materiály si na ňu použila?

Sála bola maličká a nechceli sme tam dávať toho zbytočne veľa kvôli priestoru. Na stoličky sme dali tradičné biele plachty, ktoré sme si za symbolický poplatok zapožičali na obecnom úrade. Našťastie sa veľa mojich kamarátiek vydávalo predo mnou, tak mi veľa zaujímavých, najmä prírodných kúskov požičali. Všetko škaredé sme zakryli bielymi plachtami a obrusmi. Na stoly sme dali drevené kolieska a na to ručne vyrobené svietniky a vázičky, spolu s papierovými kvetmi (ornament noty). Postrihala som snúbencove partitúry. Všetko sme ladili do hnedo – tyrkysova.  Steny zasa zdobili srdcia z prútikov a naše fotky na šnúrke.

A čo sladkosti a torta?

Mám fantastickú a šikovnú sestru, ktorá urobila nádhernú muffinovú tortu. Zároveň svokra a mama objednali u svojich známych aj koláčiky aj torty, takže toto išlo viac menej mimo mňa.

Čo bolo pre teba dôležité pri výbere hudby, ako si postupovala?

Keďže sme obaja z hudobnej “brandže”, mali sme hudbu, ktorá nám hrala zadarmo, ako kamarátom a členom kapely. Tak sme ušetrili ďalších cca 500-900 eur. Vedeli sme, že aj naši kamaráti hudobníci sa budú chcieť zabaviť, tak sme požiadali môjho krstného, ktorý robil kedysi diskotéky, aby nám robil DJ. Takže sme mu dali symbolických 50 eur a bolo to super. Hral všetkým podľa chuti, keďže nás poznal.

Všetko si mala fantastiky premyslené a prerátané!

Nie som náročná, chcela som to spraviť prakticky. 🙂 Podarilo sa mi ušetriť naozaj pri veľa veciach.  Ak máš dobrých kamarátov, či rodinu môžeš ich požiadať, aby na svadbe obsluhovali, pomohli s výzdobou. Ak si hudobník alebo máš známych v tejto oblasti, aj na tom vieš ušetriť. Ak na výzdobu použiješ kvety aktuálne v ročnom období, oslovíš všetky tety a babky, tak nemusíš minúť majetok v kvetinárstve. Moja sesternica si dokonca výzdobu a svadobnú kyticu urobila z papiera. A tie kvety vyzerali ako živé.

V dnešnej dobe veľa ľudí fotí, ak máš niekoho, kto túži po zviditeľnení alebo príležitosti, môžeš ho osloviť a máš lacnejšieho aj fotografa. Svadobné šaty sa dajú vyskladať aj na sashe.sk alebo si ich môžeš ušiť aj sama, ak si zručná.

Niekomu stačia aj biele večerné šaty. Jediné do čoho sa oplatí investovať je jedlo, pitie a obrúčky. Keď majú ľudia, čo jesť a hlavne piť, tak potom je svadba dokonalá.

A mali sme fanstastických hostí. Ľudí, ktorí milujú zábavu a šíria skvelú energiu. A to je základ 🙂

Presne tak.

 

 

 

 

Vedeli ste, že svadobné šaty v minulosti nezvykli byť biele?

Biela ako farba nevinnosti a čistoty. Snehobiele rozprávkové šaty, ktoré sú dnes bežné, a inú farbu si na neveste nedokážeme predstaviť, neboli vždy „in“. V minulosti ale boli biele šaty považované za príliš obyčajné a absolútne nevhodné na takúto príležitosť.

Priekopníčkou bielych svadobných šiat je kráľovná Viktória, ktorá bielu revolúciu spustila až v roku 1840. Napriek tomu, že biele šaty teraz vyjadrujú čistotu a panenstvo, vtedajšiu spoločenskú vrstvu pobúrili, pretože boli biele a príliš jednoduché na vtedajšie pomery šľachty. Náročky sa vyhla kožušinám, zlatému vyšívaniu a výrazným farbám, ktoré boli pravidlom aristokratov. Jej svadobné šaty boli jednoduché, biele, zdobené krajkou a dokonca aj korunu vymenila za veniec z pomarančových kvetov a myrty, pričom vence obľubujú aj dnešné nevesty.

Viktóriine šaty spôsobili rozruch preto, že svadby boli ukážkou bohatstva, politických dohôd a okázalosti a nie o láske. Rodiny to vnímali ako príležitosť vyjadriť prostredníctvom neviest svoj vplyv.

Príklad pompéznosti a márnotratnosti pri výbere svadobnej garderóby je princezná Charlotte, ktorá mala v roku 1816 šaty prešívané striebrom za 10 – tisíc libier (dnes 1 milión eur), Margaret z Yorku mala na svojej svadbe v roku 1468 také ťažké šaty, že ich do kostola museli priniesť, nečudo, že keď sa kráľovná Viktória ukázala v jednoduchých šatách neostalo to bez povšimnutia a klebiet.

Otázkou ostáva prečo si ale Viktória zvolila práve bielu farbu šiat, ktorá jej dnes považovaná za tradičnú?

Dôvodov mala hneď niekoľko.

S vedomím, že správa o jej šatách obletí celý svet sa rozhodla nechať si šaty ozdobiť krajkou, aby podporila upadajúci krajkársky priemysel. Usúdila, že na bielej krajka vynikne najlepšie. A posledným dôvodom bol fakt, že svoje „áno“ chcela princovi Albertovi povedať, nie ako panovníčka, ale ako milujúca a milovaná žena.

Aké farby prevládali pred Viktóriou?

Treba poznamenať, že kráľovná Viktória nebola prvá, ktorá si obliekla biele svadobné šaty. Princezná Filipa si biele šaty obliekla už v roku 1406 keď hovorila svoje áno škandinánskemu kráľovi Erikovi. V roku 1558 mala taktiež oblečené biele šaty škótska princezná Mária, ktorá sa vydávala za budúceho kráľa Francúzska. Tá si túto farbu zvolila aj navzdory faktu, že biela bola vtey vo Francúzsku pre kráľovné farbou smútku.

V minulosti ženy namiesto bielych šiat nosili vo svoj veľký deň červené, tmavozelené, čierne..prevládali kožušiny či v zamat. Látky a kombinácie, ktoré znamenali, že deň svadobný je najvynímočnejším dňom nie len ich života, ale samozrejme najmä ich rodín. Svadba bola totiž spojením rodín..a  ich obchodov, prípadne zväzok dvoch mladých ľudí spojil dva štáty.

Netreba zabúdať ani na fakt, že biele šaty bolo ťažké udržovať biele (pri čistení najmä rukou) a dovoliť si ich nemohol len tak hocikto. Častokrát sa tak stali svadobnými šatami tie, ktoré boli považované za najkrajšie a najkvalitnejšie v šatníku nevesty. Takisto nebolo zvykom dať si ušiť svadobné šaty len na jednu príležitosť. Šaty sa potom nosili úplne bežne ako sviatočné. Akt svadby dokonca ani nemusel byť až takou veľkou udalosťou ako sa nám javí dnes. Častokrát stačilo na spečatenie zväzku aj podpísanie obchodného kontraktu.

Čo sa týka farieb – tak napr. v Aténach bolo zvykom mať svadobné šaty fialovej farby. Čierna farba šiat prevažovala u protestantov, tmavozelená signalizovala smútok za mladosťou, modrá bola farbou Panny Márie. Prevládala ale farba červená, pretože bola považovaná za farbu romantickú, farbu lásky (táto farba stále prevláda v Číne či Indii) a sexuality.

Biela krásna romantická róba a aj ideál svadby, aký vyznávame aktuálne teda neboli až také obvyklé ako sa môže na prvý pohľad zdať .

 

No a keďže móda prichádza a odchádza v cykloch, uvidíme.. možno sa raz dočkáme zmeny a biele šaty už nebudú hrať prím. 🙂

No čo nevestičky, trúfli by ste si na inofarebné šaty?

 

 

 

 

 

 

Ak nie, ešte vždy sa môžete odviazať pri výbere popolnočných šiat :))