handmade svadba

Svadba podľa Magdalénky alebo za málo peňazí veľa muziky

Svadba podľa teba

je séria rozhovorov s nevestičkami minulými alebo budúcimi.

O ich strastiach, typoch, trikoch. O tom čo sa podarilo a čo by možno spravili inak?
Nevestičky sa s Vami podelia o svoje zážitky z ich veľkých dní 🙂
Prvou je naša Magdalénka.

Za málo peňazí, veľa muziky.

Príprava svadby nemusí byť len drahá záležitosť. Svoje o tom vie, aj jedna bývalá nevesta, ktorá dokázala zorganizovať nízkonákladovú svadbu popri svojom trojmesačnom dieťati. A nemusela sa za ňu hanbiť.

Samozrejme, nebola to dokonalá gýčová svadba, ale pravý opak. Jednoduchá rodinná svadba, kde sa všetci dosýta najedli a zabavili. A koniec-koncov, o čo viac na svadbe ide? Nemusí ísť nevyhnutne o ukážku dokonalosti alebo honosnosti. Hlavná je láska dvoch ľudí, ktorí sa ju rozhodli oficiálne potvrdiť.

Poďme na to 🙂

Ahoj ahoj, aké boli tvoje svadobné prípravy?

Keďže je môj manžel (vtedy priateľ) muzikant, najväčším problémom bolo nájsť vhodný termín a čas konania obradu. Ako hudobník mal takmer všetky víkendy obsadené, tak sme museli pristúpiť ku kompromisu a vybrať si dátum, ktorý nám obom vyhovoval. Keďže som bola na materskej dovolenke a každá “korunka” padla vhod, nechceli sme, aby vymeškal svoje pracovné povinnosti. Deň svadby sme preto dali na piatok. Zároveň sme mysleli i na našich svadbujúcich. Mali tak dva dni k dobru na zotavenie sa po opici :-).

Nebol to žiaden výnimočný deň, ani špeciálny dátum. Bolo 8.septembra a keďže v tom čase práve vychádzala sobota na 9.septembra, tak sme my mali aspoň svadbu, ako jediný v tento deň. Vraj na sobotu 9. septembra už boli ohlásené minimálne 3 svadby.

O to sme to mali jednoduchšie, lebo to bol pracovný deň. Ušetrili sme tak na extra príplatku za prácu cez víkend pre poslancov, keďže sme mali svadbu na úrade. Zabudla som spomenúť, že svadba v kostole je asi najlacnejšia, no my sme ju tam mať nemohli, keďže pre môjho snúbenca to bola už druhá svadba.

Ako si si poradila so šatami ako maminka na materskej? 🙂

 Svoju úlohu v tom hrali samozrejme aj peniaze, no to nebol jediný problém. Krátko po pôrode som sa necítila na chodenie po “svadobkách” a skúšanie šiat. Raz som to absolvovala a bola som z toho celá spotená :-). Navyše, moja postava tehotenstvom dosť utrpela. Mala som stále dvadsať kíl nadváhu, dali mi vyskúšať len šaty, ktoré nespĺňali moje predstavy. Nechcela som dať takmer 500 eur, či viac za to, do čoho sa len “vojdem”. Rozhodla som sa preto pre online nakupovanie šiat.Moje rozmery vtedy boli (hrudník, pás, boky) 98 – 90 -100 cm.  Čiže väčšinu šiat, ktoré som našla online, by som neobliekla. Rozhodla som sa preto pre veci šité na mieru. Ale urobené tak, aby sa dali obliecť aj keby som zázračne schudla (sukňa na zaväzovanie). Na objednanie som mala len jeden mesiac. Navštívila som stránku sashe.sk.Tam som našla úžasný top, čipkovaný, ktorý mi vedeli ušiť za tri týždne. Stačilo len poslať miery. Našťastie tá pani pracovala aj cez veľké prázdniny. To bolo jediné šťastie, pretože väčšina predávajúcich v čase júl/august nepracovali alebo predávali už ušité šaty.

Potom som musela nájsť len sukňu. Rozmýšľala som nad všelijakými variantmi, nakoniec som zvolila klasiku, tylovú sukňu. Stála 90 eur, bola dlhá biela a bola na šnúrku, ktorá sa dala omotať okolo pása. Problém so širokým pásom bol teda vyriešený. Samozrejme som mala stres, kedy všetko príde. Objednala som dokonca aj maľovaný folklórny pás a kravatu, aby sme boli s budúcim manželom zladení. Neskôr som k tomu doobjednala i náušnice, manžetové gombíky a kvety do vlasov vo forme venčeka (tiež na sashe.sk). Všetko mi prišlo cez týždeň pred svadbou. Bol to celkom stres. Nevedela som, ako to bude všetko spolu vyzerať, no výsledok prekvapil aj mňa :-).

 

 

 

 

 

 

Celkovo ma svadobné šaty vyšli skvelých 170 eur. Dokúpila som si ešte na rovnakom webe kvety do vlasov (22 eur) a náušnice (13 eur). 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozvánky si si robila sama?

Na internete je veľa možností, dokonca je možné navrhnúť si sám pozvánky cez systém danej spoločnosti.Ja som použila ich šablónu, nebol čas na niečo kreatívne, no ľudí to oslovilo. Bolo to iné, ako zvyčajne. Objednala som ich opäť cez internet a do týždňa boli doma.

 Fotograf je tiež dôležitou súčasťou každej svadby, ako si ho hľadala a príp. čo by si už urobila inak?

Fotografov je dnes veľa a áno, tí najlepší sú už dááávno zajednaní. Našťastie môj snúbenec mal dobrých známych. Oslovil kamaráta, ktorý sa venoval hudbe i fotografovaniu. Keďže sme sa “brali” v piatok, tak mal voľný termín na fotenie. Samozrejme mohli sme mať ešte lepšie fotky, vintage alebo na hipster štýl. My sme mali klasiku, no myslím, že fotky sú nádherné. Svadobnú párty, ako sme to nazvali, nám fotil priateľ mojej kolegyne, ktorí sa nám sám ponúkol. Učil sa práve fotiť a veľmi ho to bavilo. Dali nám to ako svadobný dar.

Podľa čoho ste vyberali miesto na hostinu?

Vybrali sme malý kultúrny dom v mieste bydliska môjho vtedajšieho snúbenca, pretože bol blízko domu mojej svokry. A zároveň jeho prenájom stál 50 eur, čo bola naozaj symbolická cena. Nebol to luxus, ale keď sa to zakrylo, trošku upravilo a hlavne zaplnilo ľuďmi, bolo tam super.

Ako si si zvolila výzdobu a aké materiály si na ňu použila?

Sála bola maličká a nechceli sme tam dávať toho zbytočne veľa kvôli priestoru. Na stoličky sme dali tradičné biele plachty, ktoré sme si za symbolický poplatok zapožičali na obecnom úrade. Našťastie sa veľa mojich kamarátiek vydávalo predo mnou, tak mi veľa zaujímavých, najmä prírodných kúskov požičali. Všetko škaredé sme zakryli bielymi plachtami a obrusmi. Na stoly sme dali drevené kolieska a na to ručne vyrobené svietniky a vázičky, spolu s papierovými kvetmi (ornament noty). Postrihala som snúbencove partitúry. Všetko sme ladili do hnedo – tyrkysova.  Steny zasa zdobili srdcia z prútikov a naše fotky na šnúrke.

A čo sladkosti a torta?

Mám fantastickú a šikovnú sestru, ktorá urobila nádhernú muffinovú tortu. Zároveň svokra a mama objednali u svojich známych aj koláčiky aj torty, takže toto išlo viac menej mimo mňa.

Čo bolo pre teba dôležité pri výbere hudby, ako si postupovala?

Keďže sme obaja z hudobnej “brandže”, mali sme hudbu, ktorá nám hrala zadarmo, ako kamarátom a členom kapely. Tak sme ušetrili ďalších cca 500-900 eur. Vedeli sme, že aj naši kamaráti hudobníci sa budú chcieť zabaviť, tak sme požiadali môjho krstného, ktorý robil kedysi diskotéky, aby nám robil DJ. Takže sme mu dali symbolických 50 eur a bolo to super. Hral všetkým podľa chuti, keďže nás poznal.

Všetko si mala fantastiky premyslené a prerátané!

Nie som náročná, chcela som to spraviť prakticky. 🙂 Podarilo sa mi ušetriť naozaj pri veľa veciach.  Ak máš dobrých kamarátov, či rodinu môžeš ich požiadať, aby na svadbe obsluhovali, pomohli s výzdobou. Ak si hudobník alebo máš známych v tejto oblasti, aj na tom vieš ušetriť. Ak na výzdobu použiješ kvety aktuálne v ročnom období, oslovíš všetky tety a babky, tak nemusíš minúť majetok v kvetinárstve. Moja sesternica si dokonca výzdobu a svadobnú kyticu urobila z papiera. A tie kvety vyzerali ako živé.

V dnešnej dobe veľa ľudí fotí, ak máš niekoho, kto túži po zviditeľnení alebo príležitosti, môžeš ho osloviť a máš lacnejšieho aj fotografa. Svadobné šaty sa dajú vyskladať aj na sashe.sk alebo si ich môžeš ušiť aj sama, ak si zručná.

Niekomu stačia aj biele večerné šaty. Jediné do čoho sa oplatí investovať je jedlo, pitie a obrúčky. Keď majú ľudia, čo jesť a hlavne piť, tak potom je svadba dokonalá.

A mali sme fanstastických hostí. Ľudí, ktorí milujú zábavu a šíria skvelú energiu. A to je základ 🙂

Presne tak.