svadobny blog svadba podla janky

Svadba podľa Janky

Svadba podľa teba je inšpiratívny rad rozhovorov s nevestami spomedzi Vás.

Janku z dnešného rozhovoru poznám už dlhé roky. 🙂 Je to šikovná, mladá žena s vlastným názorom a so zaľúbením v zerowaste a biokozmetiku.

(Janku môžete sledovať aj na jej instagrame)

Janka našla muža svojho života, ktorý pri nej stojí..a podporil ju pri zmene svadobných plánov a z veľkej svadby, bola tajná svadba vo štvorici.


Ahoj Jani 🙂  Ako ide život?

Celkom fajn 🙂

Ďakujem veľmi pekne za tvoj čas, vážim si to. Tak poďme na to.

Čo sa ti prvé vybaví keď si spomenieš na svoj svadobný deň?

Náš manželský sľub.

Ako to?

Svadby, ktorých som sa dovtedy zúčastnila prebiehali celkom inak, sľuby sa väčšinou čítali, čiže ľudia pozerali do knihy či papiera a mne to vždy prišlo tak trocha neosobné.  V sobášnej sieni, v ktorej sme sa sobášili my sa manželia držia za ruky, stoja oproti seba, pozerajú sa jeden druhému do očí a opakujú sľuby.  Nie som sentimentálny typ, ale tento moment bol pre mňa jedným z najsilnejších v mojom živote.

Krásne. 

Pôvodne sme plánovali veľkú svadbu, na ktorej prípravu sme mali približne polroka.  Keďže sme si však počas plánovania uvedomili, že nás prípravy viac stresujú ako tešia, rozhodli sme sa pre tajnú svadbu. Zarezervovali sme si termín o dva týždne a začali riešiť všetko potrebné.  Okrem prstienkov a papierovačiek na úrade bolo všetko riešené netradične a s veľkou dávkou improvizácie.

Ako vyzerali prípravy?

Naše dvojtýždňové prípravy boli veľmi fajn. Veľa adrenalínu a sebazaprenia, aby sme sa neprekecli. O svadbe vedeli len naši dvaja svedkovia. Ostatní blízki vedeli len o našom týždňovom výlete do Banskej Štiavnice. Nikto nič netušil.

Aký ste mali rozpočet?

1500eur 🙂 Obrúčky, oblečenie a topánky, poplatky, kvety, ubytovanie pre nás a svedkov v apartmáne na 4 noci, slávnostný obed…všetko dôležité.

 

Bola to vzájomná dohoda?

Manžel bol (a stále je) veľmi spokojný s mojimi rozpočtovými superschopnosťami 🙂


Skvelé. Ako ste vyriešili šaty a oblek?

Na nájdenie oblečenia som mala jeden deň.
Pôvodne som plánovala biele tričko a bielu sukňu, no zohnať v marci veľkú bielu sukňu bola nesplniteľná misia.
Pomaličky som zľavovala z nárokov, až mi v podstate bolo jedno, čo budem mať na sebe, len aby som v tom bola pekná a cítila sa sama sebou. Zrazu som išla okolo obchodu s pískacími tričkami, vbehla dnu, zbadala ružové šaty s čiernou korunkou, v rovnakom štýle objednala ženíchovi tričko a bolo vybavené.

Svedkom sme zobrali pískacie tričká tiež. Aktívne pískali, keď sme si povedali áno.

 

Prečo ste sa rozhodli pre svadbu na úrade?

Som veriaca, ale nestotožňujem sa s cirkvou, jej názormi a učeniami.  Svadba v kostole pre mňa teda nikdy nebola možnosťou a ak by som aj na také niečo pristúpila, z mojej strany by išlo o pokrytectvo a neúctu voči ľuďom, ktorí sa v kostole sobášia z vnútorného presvedčenia. Manžel môj názor akceptoval a so svadbou na úrade nemal problém. Chápal, že by pre mňa svadba v kostole znamenala začiatok manželstva klamstvom.

Ako vyzerala hostina vo štvorici?

Hostinu nám zabezpečili svedkovia ako prekvapenie v 4* hoteli a každý jej moment bol viac ako dokonalý. O vtipné momenty sa nám postarali najmä pískacie tričká a obsluha, ktorá si sem-tam prišla „zapískať“.

Prichystali ste pre seba aj nejaký iný program?

Program sme, našťastie, nemuseli riešiť. Po „hostine“ sme si bohémsky  vysedávali na kvalitnom víne a rume, vykecávali a o polnoci sme už boli odkvecnutí v posteliach.

A na čo z toho najradšej spomínaš?

Na prekvapené tváre rodiny a kamarátov, keď sme im oznámili, že v auguste už žiadna svadba nebude 😀

Spravila by si teraz niečo inak?

Nie.  Počas tých dvoch týždňov som nestihla mať očakávania, preto ma veľa vecí milo prekvapilo.

V čom ešte bol tvoj svadobný deň jemne povedané netradičný?


Takmer vo všektom…nemala som biele šaty, ani topánky na opätku, nemala som vyčesané vlasy, ani profesionálne namaľovanú tvár. Ľudia sa však najviac čudujú našim rozdielnym obrúčkam; ja mám prstienok s kamienkami z bieleho zlata a manžel  hladký zo žltého. Vo vnútri máme rovnaký nápis. Neprišlo nám fér nútiť jeden druhého, aby sa prispôsobil. Odlišné obrúčky s rovnakým nápisom majú pre nás symboliku; stále sme dvaja ľudia, dve samostatné osobnosti s vlastnými záujmami, ktoré sú však vnútorne prepojené.

 

 

Na záver tu máme obligatórne otázočky.

Ak by bola jedna vec, čo by si mala poradiť budúcim nevestám, čo by to bolo?

Nedať si do svadby kecať, neprispôsobovať sa nikomu okrem manžela a najmä nezabudnúť, že tento deň je v prvom rade o nich dvoch a je oslavou ich lásky.  Nie sú povinní nikomu inému plniť sny a predstavy a nikomu nič „nedlžia“.

Čo naozaj netreba pri svadbe zanedbať?

Seba a partnera 🙂

A na čo naopak treba tak povediac kašlať a nerobiť si s tým vrásky? 🙂
Nevyžiadané rady a názory okolia.

A s tým sa nedá iné len súhlasiť.

Keď sa pozriete na fotografie týchto dvoch ľudí vidíte absolútne štastie a lásku. Nepotrebovali k tomu nič len toho druhého. A to je to najdôležitejšie.

Ďakujem Janka ešte raz za tvoj čas a úprimnosť 🙂

 


Ste nevestou minulou či budúcou a chcete svetu povedať o svojej svadbe? Poradiť, ukázať,  pochváliť sa? 🙂 Ozvite sa na simona@manzetky.sk. Budem sa tešiť 🙂